مقاله درباره ژنوراتور کمپوند و مشخصه های آن

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 8

 

ژنوراتور کمپوند و مشخصه های آن

مدار تحریک مولد کمپوند از دو سیم پیچی تشکیل شده که یکی بطور سری و دیگری بطور موازی با آرمیچر قرار می گیرد بنابراین هم خواص مولد شنت و هم خواص مولد سری را با هم دارد سیم پیچی سری این مولد به دو صورت شنت بلند و شنت کوتاه وصل می شود چون مقاومت میدان سری ناچیز و افت ولتاژ دو سر آن خیلی کم می باشد عملاً اختلافی بین این دو نوع اتصال نیست بنابراین مشخصه های این دو ژنراتور اصولاً مشابهند.

از نظر مدار مولدهای کمپوند کوتاه و کمپوند بلند دو تفاوت با هم دارند.

در اتصال شنت بلند از سیم پیچ تحریک سری جریان آرمیچر Ia عبور می کند اما در شنت کوتاه از سیم پیچ تحریک سیری جریان بار IL می گذرد.

در حالت بی باری سیم پیچ تحریک سری در اتصال شنت بلند تحریک می گردد ولی در اتصال شنت کوتاه تحریک نمی گردد هر کدام از دو نوع اتصال شنت بلند و کوتاه خود به دو نوع دیگر تقسیم می شوند یکی مولد کمپوند اضافی که در آن فلوی سیم پیچی تحریک سری و موازی موافق یکدیگر بوده و نیروی مغناطیسی آنها با هم جمع می شود و دیگری مولد کمپوند نقصانی که در آن فلوی سیم پیچی میدان سری با سیم پیچی میدان شنت مخالفت می کند یعنی نیروی مغناطیسی آنها از هم کم می شود.

از این مولد به عنوان جبران کننده افت ولتاژ خط استفاده شده است. در مولد کمپوند اضافی، فوران ناشی از سیم پیچ تحریک سری، فوران سیم پیچ تحریک شنت را تقویت می نماید. در ان مولد سیم پیچ تحریک شنت نقش اصلی را به عهده دارد، لذا سیم پیچ تحریک سری در یک بار معین برای جبران افت ولتاژ اهمی و عکس العمل مغناطیسی آرمیچر به کار می رود.

مولد کمپوند نقصانی: در این نوع مولد، فوران ناشی از سیم پیچ تحریک سری با فوران ناشی از سیم پیچ تحریک شنت مخالفت می کند.

با افزایش بار، ولتاژ خروجی نیز زیاد می شود. این حالت را فوق کمپوند می گویند. در این حالت ، افزایش نیروی محرکه ناشی از سیم پیچ سری بزرگتر از افت ولتاژ در اثر مقاومت و عکس العمل آرمیچر است.

با افزایش بار، ولتاژ خروجی ثابت می ماند. در این حالت، افت ولتاژ ناشی از مقاومت و عکس العمل آرمیچر با فزایش نیروی محرکه ی ناشی از سیم پیچ سری جبران می شود. به این حالت کمپوند مسطح گفته می شود.

با افزایش بار، ولتاژ خروجی کاهش می یابد . در این حالت ، افزایش نیروی محرکه ناشی از سیم پیچ سری نمی تواند افت ولتاژ ها را جبران کند. چرا که در این مولد علاوه بر افت ولتاژ های موجود در مولد شنت، مخالفت میدان سیم پیچ تحریک سری با میدان تحریک شنت، سبب تضعیف شدید میدان مغناطیسی قطبها می شود و در نتیجه نیروی محرکه بشدت کاهش می یابد.

در کمپوند اضافی سیم پیچ شنت نقش اصلی را در تحریک به عهده دارد و سیم پیچی سری در یک بار معین برای جبران ولتاژ Ra و Ia و عکس العمل آرمیچر بکار می رود چون با افزایش جریان بار، جریان سیم پیچی سری نیز افزایش می یابد و باعث ازدیاد فلو یا شار مغناطیسی می شود و به علت زیاد شدن فوران، نیروی محرکه الکتریکی نیز افزایش می یابد با تنظیم تعداد دور سری می توان این افزایش نیروی محرکه الکتریکی را جهت به تعادل در آوردن با افت ولتاژ مرکب ناشی از افت ولتاژ Ia , Ra و عکس العمل آرمیچر بکار برد به بیان دیگر از سه عامل فاکتور سوم که ناشی از دو عامل اول بود وقوع نمی پیوندد از این رو عملاً Vt ثابت باقی می ماند و جریان تحریک تقریباً تغییر نمی کند و بدین ترتیب تنظیم خودکار ولتاژ مولد در حد معینی با استفاده از جریان بار تامین می شود.

اگر آمپر دور سری آنچنان باشد که ولتاژ دو سر ماشین در حالت بی باری و بار کامل یکسان باشد مولد را کمپوند مسطح گویند لازم به ذکر است که در مورد کمپوند مسطح ولتاژ از بی باری تا بار کامل ثابت مثلاً در نصف بار، ولتاژ بیش از ولتاژ در بار نامی است اگر آمپر دور سری آنچنان باشد که ولتاژ بار نامی بیش از ولتاژ بی باری گردد در این صورت مولد را فوق کمپوند گویند در حالتی که ولتاژ در بر کامل از ولتاژ در بی باری کمتر باشد مشخصه فوق کمپوند و اگر تعداد حلقه های میدان سری کم باشد مشخصه زیر کمپوند بدست می آید.

موارد استعمال ژنوراتورهای کمپوند عبارت است از:

هر گاه فاصله بین مولد و مصرف کننده کم باشد از مولد کمپوند تخت استفاده می شود مانند هتلها و ساختمانهای اداری.

هر گاه فاصله بین مولد و مصرف کننده زیاد باشد از مولد فوق کمپوند استفاده می شود در ان حالت مولد هم افت داخلی و هم افت ولتاژ در طول خط را جبران می کند در نتیجه در انتهای خط ولتاژ تقریباً ثابتی خواهیم داشت.

کمپوند نقصانی:

در این مولد با افزایش جریان فلوی میدان شنت غالب شده و هنگام افزایش بار نقش اصلی در تحریک را سیم پیچ سری به عهده دارد و در نتیجه مشخصه این مولد


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 1,000 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file15_1406520_4319.zip1.2 MB